Yoga

YOGA nedir?

YOGA (sanskritçeden "birlik,iletişim,bağlantı") beden ve ruhun uyumunu sağlayan bir pratiktir.

YOGA;nefes ve fiziksel egzersizleri içeriyor,günlük koşturmacadan uzaklaşarak,içimizdeki gerçek "ben"le buluşmadır.

YOGA;hayatınızda birçok olumlu gelişmeye sebep olmakla beraber,sağlığınızı korumak ve ya sağlığınıza kavuşmak için bir vesiledir.

YOGA neler kazandırır?

Esneklik;insanin temel motor özelliklerinden biridir.

Kas tonusu,kas gücü ve eklem hareketliliği ile ilişkilidir. Hint yogiler der ki "Insan omurgası ne kadar esnek ise,o kadar gençtir" diye. Gerçekten de ne güç,ne de dayanıklık,yaşla beraber esneklik kadar hızlı kaybolmaz. Yoga pratiği ile esnekliğinizi korumakla kalmayıp, yaşınız ne olursa olsun,o esnekliği kazanmanıza yardımcı olur.

Ayni zamanda vücüdümüzdeki bağ dokuları(kemikler,tendonlar,fasyalar ve kaslarımız) immün sistemin parçalarıdır,asanalarla esnekliğiniz arttıkça,bağışıklık sistemimiz güçlenmiş oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hem yaşla beraber,hem nerdeyse her gün  yaşadığımız stresten dolayı bedenimizde üretilen kortizon(stres hormonu) miktarı arttıkça,östrojen ve testesteron miktarı azalıyor,böylece çok daha hızlı yaşlanmaya yol açıyoruz. Halbuki,daima kendimizi dinamik ve genç hissetmek bizim elimizde. 

Hiç bir rahatsızlık yoga yapmanıza engel değildir.

Yoga pratiğin yaşı da yoktur,başlamak için hiç bir zaman geç değildir.Ne kadar faydalı ve gerekli olduğunu ancak pratik yaparak öğrenebilirsiniz.

O halde,

Dışarıda yaşadıklarınızı,günlük koşturmacanızı kapının ardında bırakmaya hazır mısnız? Kendinizi duymaya,mutluluk ve huzuru bulmaya var mısınz?

Cevabiniz evet ise yoga derslerinde buluşmak dileğiyle..